История на контактната корекция - част 3

Първата контактна леща в България е изработена от Румен Габеров през 1960г. с цел корекция на афакично око (око без леща).Тя е била изработена от полиметилметакрилат по метода шлайф-поливка и е имала диаметър 11мм.


В началото на 1963г. Р.Габеров и М.Туйков специализират в института ‘’Хелмхолц’’, Москва, където усвояват производството на твърди контактни лещи по метода на Дьорфи. След завръщането си в България те поставят началото на контактната корекция у нас. Към очната клиника на бившия ИСУЛ в началото на 1964г. започва да функционира първата лаборатория за контактни лещи у нас. Габеров и Туйков са първите български контактолози. Необходимата апаратура е внесена от унгарската фирма САБО. В лабораторията се работи по метода пресовка с набор матрици от термоустойчиво стъкло. През 1975г. се въвежда нов метод за производство на твърди контактни лещи чрез струговане с машини на английската фирма ‘’Нисел’’. През 1981г. апаратурата е заменена с по-модерно производство на ‘’Титмус’’ Германия. През 1982г. започва производство на меки контактни лещи.

През 1993г. е създадена първата у нас частна лаборатория за производство на контактни лещи на ‘’Multi Lekon’’  с американско участие. Тази лаборатория работи с компютърна технология за производство на всички видове корекционни контактни лещи и меки козметични лещи.




Допълнително:

История на контактната корекция - част 1
История на контактната корекция - част 2



Сподели: