История на контактната корекция - част 1


Идеята за контактната корекция принадлежи на Леонардо да Винчи.Първата леща,която той създава, представлява купа с вода, през която пациентът гледа. 


Корекционна леща на Леонардо да Винчи

Първата чисто корнеална леща е създадена от Декарт и представлява цилиндър с вода, прикрепян от пациента към окото.Тези системи се усъвършенстват по-късно от Т.Юнг и Ф.Хершел.За баща на контактните лещи се смята А.Фик, който през 1888г. публикува следния материал:

‘’…Ние сме длъжни да търсим други възможности освен очилата особено за корекция на неправилния астигматизъм.Най-радикалното решение е поставянето върху корнеята на друга гладка и прозрачна структура, която да изглажда нейните неправилности.Това наистина е вече реалност и аз представям резултатите от приложението на тънка стъклена люспа с оптична сила, която подобрява зрението, без да стеснява зрителното поле.Това стъкълце се поставя в окото и пространството между двете повърхности се изпълва със сълзи, които имат същия индекс на пречупване, както и роговицата.’’

Лещите, които Фик създава, са част от сфера, а размерът им е такъв, че те покриват първоначално само роговицата.В последствие Фик създава и корнеосклералната леща.

По повод опитите на Фик Ф.Мюлер публикува следното:
‘’…Методът на корекция на аметропията е съвсем нов и различен от публикуваните досега. Той елиминира оптичната сила на окото с изключение на корнеята и създава стъклени роговични очила, които се крепят от капилярната сила на слъзния филм. Този метод създава възможност  за корекция на астигматизма и особено за подобряване на зрението в случаите с кератоконус. Контактните очила са с размер 8мм. И радиус на кривина, съответстващ на роговичната.’’




Допълнително:

История на контактната корекция - част 2
История на контактната корекция - част 3



Сподели: