Глаукома


Глаукомата е заболяване, при което се повишава налягането на вътреочната течност и в следствие на притискане се уврежда оптичният нерв. Моментът,в който се получава това увреждане, е строго индивидуален. При някои хора оптичният нерв е буквално ’’стоманен,, и дори повишеното вътреочно налягане не му оказва влияние. При други е точно обратното-дори и не много високо налягане уврежда нерва. 

Нормалното вътреочно налягане е между 10-20mmHg (мм живачен) стълб. В случай на глаукома обаче тези стойности могат да стигнат далеч над тези норми. В ранните стадии на развитие на глаукомата няма оплаквания от страна на пациентите. Нито главоболие, нито неясно виждане или каквито и да е било други симптоми. Често се случва пациенти да идват и да се оплакват от болки в областта около очите, като се опасяват, че това са симптоми, свързани с глаукома. В повечето случаи това са обикновени симптоми на запушени и възпалени синуси. По ирония на съдбата глаукомата засяга най-коварно точно тези, които си мислят, че нямат никакви проблеми с очите, понеже виждат добре и пропускат профилактичните прегледи, чиято основна цел е грижата за очното здраве, а не толкова определянето на промяната в диоптъра.     

Симптомите започват да се появяват едва когато заболяването е вече в среден стадий на развитие. Точно за това тя е толкова коварна, защото едва когато се появят симптомите, пациентът търси лекарска помощ, а в повечето случаи тогава е вече късно. Колкото повече се засяга оптичният нерв, толкова повече периферното зрение се влошава и цялостната картина започва да наподобява гледането в тунел. В случай на глаукома качеството на периферното зрение се проверява с така наречения периметър от очните лекари на всеки 6 месеца. Този тест много наподобява видеоигра. Пациентите гледат в една голяма кутия и всеки път, когато видят кратка светлинка по периферията, натискат бутон. Целта на този преглед е да се установи с помощта на светлините кои зони от ретината и периферното зрение са засегнати от болестта. Накрая се картографират и анализират улучванията и пропуските.

Лекът при тази болест са капки за очите, които се поставят веднъж до два пъти дневно. Те редуцират повишеното налягане в окото. Капките биват два вида-едните намаляват количеството произведена вътреочна течност, а другите повишават циркулацията й. В повечето случаи това са достатъчни методи, за да се запази едно постоянно ниво на налягането в окото и да се предотврати увреждането на оптичния нерв. В някои случаи обаче капките не помагат и се налага с помощта на хирургическа намеса да се редуцира налягането.



Сподели: