Човешкото око - част 1


Окото е сетивен орган със сложен физиологичен строеж и оптична схема. То е изградено от удивително разнообразни тъкани. Тези тъкани изпълняват множество функции: от това да ни позволяват да виждаме изключително детайлни образи до това да ни предупреждават за опасности, преди да сме ги усетили.
Окото има приблизително сферична форма и е с диаметър около 25 мм.


Устройство на човешкото око


Нека разгледаме функциите и структурата на този изумителен орган.

Склера:

Това е бялата обвивка на окото. Тя е относително здрава и има малка еластичност. Оформя здрава и издръжлива защитна „черупка” и определя формата на окото. Отвън е обвита със слизеста ципа наречена конюнктивита (играе роля при борбата с инфекции и алергии, а също така е отговорна за слъзната секреция на окото).
Склерата завършва с прозрачна част отпред – роговица (корнея). 

Роговица:

Роговицата е най-предната част на окото и е прозрачна за да може светлината да преминава свободно към по-дълбоките слоеве на окото, като същевременно защитава окото от UVB лъчите. Пространството между роговицата и ириса е запълнено с течност (камерна течност) и се нарича предна камера. Поради изпъкналата си форма, роговицата и камерната течност зад нея притежават известна пречупваща сила – те са първите оптични елементи на окото.


Ирис:

Под склерата има втора обвивка, богата на кръвоносни съдове, наречена хороиодея. Тя завършва отпред с ресничесто тяло с мускули, осъществяващи свиването и разпускането на лещата на окото и ирисa. Ириса е оцветената част на окото и е подобен на блендата на фотоапарата. Предназначението му е да регулира количеството светлина попадаща в окото, като променя диаметъра на централния си отвор – зеница (пупила). Мускулите на ириса дърпат навън при тъмни условия, така разширяват зеницата и пропускат повече светлина в окото (до 6-7мм. при младите хора и около 5мм. при възрастните). И свиват при ярка светлина, за да направят зеницата по-малка и да ограничат количеството пропусната светлина. Тази функция се нарича адаптация. Другата важна функция на ириса е отвеждането на продуциращата се в окото хранителна течност, която се оттича през каналчетата в него до венозната му система. Нарушаването на тази функция води до заболяването глаукома. Ириса съдържа пигмент, който е различен при различните хора. Цвета на ириса може да се промени с годините, след хирургична интервенция в окото или при някои тежки заболявания.

        


Допълнително:
Човешкото око - част 2



Сподели: